کد خبر : ۲۷ دسته : درباره روستا , تاریخ انتشار : ۱۵:۳۴ - سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اندازه فونت نسخه چاپی

پوده کجاست؟

به گزارش سایت رسمی پوده; با مطالعه این متن بصورت مختصر با روستای تاریخی پوده که در برخی منابع فوده نام داشته است آشنا می شوید.

این روستا یکی از روستاهای دهستان قمبوان و از توابع بخش مرکزی شهرستان دهاقان در استان اصفهان است که در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرضا قرار دارد. طرحی برای تبدیل این روستا و چند روستای اطراف آن به شهری یکپارچه وجود دارد.

تاریخچه

پوده در دوره صفویه قلمرو شکار حکمرانان بوده‌ است. روستای پوده مربوط به آبادی هایی است که تا زمان صفویه شکل گرفتند مانند: اسفرجان و قمبوان قدمت این روستا در برخی منابع ۷۰۰ سال ذکر شده‌ است و با توجه به تاریخ ساخت آثار و بقایای تاریخی به جا مانده از جمله مسجد، بازار، قلعه یوسف خان قدمت روستا دست کم به ۵۰۰ سال قبل می‌رسد.

مردم

براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت پوده ۲۱۸۳ نفر معادل ۶۲۱خانوار بوده‌است.وبراساس سرشماری سال ۱۳۹۰جمعیت پوده ۲۱۲۰ نفر معادل ۶۵۲خانوار شامل ۱۰۷۰مردو۱۰۵۰ زن می باشد که مسلمان و پیرو مذهب شیعه دوازده امامی جعفری و شیعه دوازده امامی (شیخیه باقریه) می‌باشند. اقتصاد این روستا براساس فعالیت‌های کشاورزی، باغداری، دامداری و صنایع دستی است. زنان و دختران عمده‌ترین تولیدکنندگان صنایع دستی روستا می‌باشند. مهم‌ترین محصولات کشاورزی آن گندم، جو، لوبیا و ذرت است و انگور و سیب نیز از محصولات باغی آن می‌باشد.

از جمله آیین‌های ویژه مردم روستا، نخل بستن در دهه اول ماه محرم و گرداندن آن برای عزاداری و نیز برپایی مراسمات عزاداری در ماه های محرم و صفر در حسینیه بسیار قدیمی (مربوط به دوره قاجار) و زیبای محله بازار می باشد.

آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری

روستای پوده ، آب و هوای خوب و چشمه‌سارهای فراوان، چشم‌اندازهای زیبا و متنوعی دارد. ، یکی از نقاط آن به شمار می‌رود و نیز چشمه‌های قاسم، چانه و چاه گز در گوشه و کنار روستا می‌جوشند.

بقایای قلعه یوسف خان، بازار قدیمی پوده و آثاری از کارگاه‌های عصاری (روغن‌کشی) و مسجد جامع از جمله آثار تاریخی این روستا هستند.

مسجد جامع پوده در جنوب روستا قرار دارد و منبر و حوض سنگی آن متعلق به دوران صفویه‌است. درون حجره‌های آن، بر روی دیوارها، آثاری از نقاشی‌های دوران صفویه باقی مانده‌است. منبر مسجد از سنگ سیاه است و پنج پله دارد. در حاشیه منبر نام چهارده معصوم خوشنویسی و کنده‌کاری شده‌است. در سمت دیگر آن آیةالکرسی را نقر نموده‌اند. بر گوشه‌ای از این منبر این بیت آمده‌است: «بنا نهاد همین مسجد و همین منبر علی‌ست ابن علی و بوداق ابن قلندر» در سمت دیگر هم، بیتی آمده‌است که با حساب ابجد، سال ۱۰۶۲ ه‍.ق. یعنی سال سلطنت شاه صفی بن شاه عباس کبیر را نشان می‌دهد. نام حجار منبر نیز در زاویه‌ای از منبر دیده می‌شود.

در زمان صفویه این منبر مکان جلوس شاهانی که به این منطقه می‌آمدند، بوده‌است.

امامزاده شاه زید پوده نیز از دیگر آثار دوره صفوی در این روستاست.

ارسال نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


صوت و فیلم

گزارش تصویری